Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Futbolda ısınma
19 Mart 2011, 21:37

Futbolda ısınma

Her antrenman veya maç mutlaka ısınma egzersizleri ile başlamalıdır.
Böylece futbolcu sadece fizyolojik olarak değil psikolojik olarak da antrenman veya maça hazırlanır.

Futbolda Isınma
Her antrenman veya maç mutlaka ısınma egzersizleri ile başlamalıdır.
Böylece futbolcu sadece fizyolojik olarak değil psikolojik olarak da antrenman veya maça hazırlanır. Maç öncesi ısınma futbolcunun maça konsantre olmasına yardım eder. Antrenman öncesi ısınma ise oyuncuyu fizyolojik ve psikolojik olarak uyararak hem beden hem de ruhsalolarak antrenmanda yapılacak uygulamalara hazırlar. Isınmanın etkili ve motive edici olması için mutlaka
içerisinde topla yapılan aktivitelere yer verilmesi gerekir. Antrenman zamanı kısıtlı olsa bile ısınma periyodu atlanmamalı veya süresi kısa tutulmamalıdır. :- ıtlı zaman söz konusu olduğunda ısınma, şiddeti yüksek olmamak kaydıyla teknik veya taktik uygulamaları da içerecek şekilde planlanabilir. Profesyonel futbolda ısınma süresi oyuncuya, teknik ekibin yaklaşımına göre değişkenlik göstermekle beraber, maç öncesinde genellikle 30-40 dakika arasında değişir.
'aralanma riskini en aza indirmek için teknik olarak ısınma ile ilgili uygulamalar düşük şiddette başlamalı ve giderek artırılmalıdır. ısınmaya büyük kas gruplarını aktifleştirecek şekilde sportif beceri içeren oyunlar veya eğitsel oyunlarla başlanmalıdır.
 
Sadece futbol oyununda değil diğer tüm takım sporlarında genellikle maç öncesi ısınma yeteri kadar önemsenmekte, ancak devre arası ısınmaya çok yer verilmemektedir. Son yıllarda devre arasında yapılacak ısınmanın ikinci devrede oyuncunun performansını nasıl etkilediği sorgulanmaya başlanmıştır. Futbol dahil tüm takım sporlarında oyuncular genellikle devre arasını oturarak ya da yürüyerek geçirmektedir. Araştırmalar, bir egzersiz sonlandırıldığında aktif kasların sıcaklığının ı 5 dakika içerisinde egzersiz öncesi değere döndüğünü göstermiştir. Bu nedenle, devre arasındaki bu süre zarfında kasIarın soğuması söz konusu olduğundan devre arasında da ısınmaya zaman ayrılması şiddetle önerilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmaların sonuçları, devre arası pasif olarak geçirildiğinde ikinci yarının başlangıcında oyuncunun performansının belirgin bir şekilde düştüğünü göstermiştir.
 
Devre arası, oyuncularla teknik kadro arasında oyunun ilk yarısının tartışılmasını ve teknik kadro tarafından ikinci yarıya ait oyun taktiği ile ilgili yeni bilgilerin oyunculara aktarılmasını sağlamaktadır. Ancak, araştırmacılar devre arasının 6-7 dakikasının taktik bilginin aktarılması için kalan 8-9 dakikasının da ısınma için kullanılmasını önermektedirler. Bu dönemde orta şiddette aktiviteler yaparak ısınma tavsiye edilmektedir. Yüksek şiddette aktiviteler oyuncunun kas ve kanda yüksek laktik asit ve kas dokusunda düşük glikojen düzeyi ile ikinci yarıya başlamasına neden olabilir. Bu durum performansı olumsuz yönde etkiler. Devre arasında yeniden ısınma, oyuncunun ikinci yarı daha iyi performans göstermesine katkıda bulunabileceği gibi yaralanma riskini de en az düzeye indirebilir. Devre arasının pasif olarak geçirilmesi vücut sıcaklığında düşme ile sonuçlanmaktadır. Bu durum özellikle ikinci yarı başlangıcında performansın düşmesine, maçın gerektirdiği hareketliliğin ve özellikle sprint
 
türü aktivitelerin azalmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla devre arasında yapılacak ısınmanın fizyolojik faydası, vücut sıcaklığında meydana gelen artıştan kaynaklanır. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kas sıcaklığındaki artışın yüksek şiddette aktivitelerde performansa olumlu, soğumanın ise olumsuz etkisi olduğunu göstermiştir. Devre arasını pasif ve aktif ısınma ile geçiren futbolcularda elde edilen bulgular da ısınmanın performans üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir.
 Devre arasını aktif ısınma ile geçiren futbolcuların vücut sıcaklıklarının, pasif olarak geçiren futbolculardan önemli derecede yüksek olduğu, buna paralel olarak devre arasını pasif geçiren sporcuların ikinci yarı sprint performanslarının ilk yarıya göre önemli derecede düştüğü ancak aktif ısınma yapan futbolcuların değişmediği saptanmıştır.
 
Aynı araştırmada sprint performansındaki düşüş ile vücut sıcaklığının azalması arasında kuvvetli ilişki olduğu da gösterilmiştir. Bu bulgular futbol oyununda ikinci yarı maç öncesinde kas sıcaklığının yükseltilmesinin tekrarlı sprint aktivitelerinde performans için önem taşıdığını, sporcunun mevcut fizyolojik kapasitesini daha iyi kullanmasına olanak sağladığını göstermektedir. Tüm vücudu kapsayan bu egzersizler sonrasında üçüncü bölümde detaylı olarak açıklanan esneklik alıştırmalarına ve yöntemlerine yer verilmelidir.
 
Bu genel ısınmayı takiben, özel ısınmada futbolcunun maç veya antrenmanda aktifleşen kas guruplarına yönelik olarak pasif dar alan oyunlarıyla devam edilebilir. Büyük kas guruplarına yönelik olarak yeniden kısa bir esneklik çalışmasını takiben de daha yüksek şiddetli etkinliklerin yer aldığı antrenmanın ana bölümüne geçilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta, ısınma şiddetinin iyi ayarlanmasıdır. Düşük şiddette ısınma, vücutta yeteri kadar uyarı oluşturmayacağı için beklenen fayda sağlanmayabilir. Diğer yandan, çok yüksek şiddette etkinlikler, oyuncunun kas ve kanda laktik asitin yükselmesine ve kas dokusunda glikojen düzeyinin düşmesine neden olabilir

Bu haber 17078 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

Üye Ol - Giriş YapAntreman DrilleriTuncay ÖZTÜRK

Tuncay ÖZTÜRK

Sitemizin amacı nedir

SİTE ANKET

EN BEĞENDİĞİNİZ TEKNİK DİREKTÖR KİM ?
DOST SİTELER


ANTRENÖRLÜK KURS BAŞVURULARI


HABER ARA


Gelişmiş Arama